Stanice Hasičského záchranného sboru Vlašim
Hasební obvod, který zajišťuje stanice Hasičského záchranného sboru (dále HZS) Vlašim je téměř shodný se správním obvodem obce s rozšířenou působností Vlašim. Zahrnuje 48 obcí s 25 751 obyvateli (ke dni 31.12.2015) na rozloze 495,9 km2.
Stanice HZS Vlašim byla založena v r. 1970 jako detašované pracoviště OVPÚ Benešov v adaptovaném objektu bývalých koníren ausperského velkostatku. Podmínky v této budově byly pro zajištění výkonu služby stanice nedostatečné a proto byla provedena rekonstrukce budovy bývalých technických služeb v Blanické ulici, kam byla v r. 1999 stanice přemístěna . Mimo služebnu, kuchyňku a šatny je v I NP posilovna a školící místnost.Dále je v objektu garáž pro 4 stání s montážní jámou a dílnou , věž na sušení hadic,sklad PHM a další technické zázemí. V součastné době službu vykonává celkem 15 příslušníků a velitel stanice npor. Zdeněk Svoboda. Minimální početní stav jsou 4 příslušníci. Stanice je vybavena CAS 24 T- 815 TERRNO, která slouží nejen k výjezdům na požáry a technické havárie, ale i na vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Dále je stanice vybavena technikou CAS 32 T- 815 , AZ 30, A 31 -DA 12, A 31 N, a staničním os. vozidlem Š. Octávia.
Vlašim s téměř 12 000 obyvateli je jediné statutární město správního obvodu a je průmyslovým i kulturním centrem Podblanicka.
V samotném městě je několik lokalit a objektů, které zaslouží z hlediska ochrany před požárem mimořádnou pozornost. Je to především výroba výbušnin firmy Sellier & Bellot a.s. , která představuje poměrně vysoké požární riziko v jižní části města( stupeň nebezpečí skupina „B“ ).Z těchto důvodů je již od r. 1953 zajišťována požární bezpečnost vlastní stanicí hasičského sboru podniku. V nepřetržitém provozu zde slouží jednotka tvořená 6 hasiči na směně a je vybavena potřebnou požární technikou, včetně požární plošiny.
Rozsáhlá výstavba 12ti podlažních panelových domů v 70tých letech minulého století a dále dva nové domovy důchodců tři střední a dvě ZŠ v centru města tvoří značné riziko při požárním zásahu a hlavně záchraně osob. Zimní stadion v zámeckém parku představuje další možné nebezpečí v případě úniku čpavku z chladicího zařízení.Požáry zámku v r. 1992 a kostela CČSH r. 2002 prokázaly, jak důležitý je včasný zásah pro uchránění hodnot v těchto významných kulturních památkách města.
Nedaleko od Vlašimi se nachází rozsáhlý komplex budov Rehabilitačního ústavu Kladruby, který by v případě požáru kladl velké nároky na včasnou evakuaci nemohoucích pacientů.
U obce Trhový Štěpánov je plnírna PB lahví a zásobník daňového skladu OPTIMA GAZ s.r.o. (stupeň nebezpečí skupina „B“ – max. kapacita 350 tun propan a propan butanu).
Poplachový plán segmentu I.stupně silnice D1 Praha- Brno 49 000- 41 000 Psáře – Šternov, Psáře – Soutice 49 000 – 56 000.
Protože převážná většina rozlohy správního obvodu (446 km2) je zemědělská půda a lesy, převažují v období sucha, výjezdy na požáry lesů a polí. Zvláště při těchto výjezdech je velmi důležitá spolupráce s jednotkami sboru dobrovolných hasičů obcí (JSDHO), které jsou v našem regionu aktivní a spolehlivé. Zvláště JPO II - Čechtice a Trhový Štěpánov , JPO III Domašín, Dolní Kralovic , Louňovic, Načeradce a Zdislavic.
Celková vodní plocha regionu (13,63 km2) je převážně tvořena největší přehradní nádrží na pitnou vodu v ČR Želivka (Švihov – 1 490 ha ), která zásobuje pitnou vodou nejen hlavní město Prahu ale i Vlašim, Benešov a další blízká města a obce. Stanice HZS Vlašim a Zruč nad Sázavou jsou předurčeny na likvidaci pří úniku chloru, který je ve značném množství ve skladech při výrobě pitné vody.
Obilní silo AGROFERT HOLDING Zdislavice o kapacitě 69 000 tun obilí (II. největší v ČR)